Egy ingatlan értékbecslése nem csak akkor fontos, ha eladnánk vagy venni szeretnénk egy ingatlant. Banki hitelfelvétel esetén nélkülözhetetlen, de vagy vagyonmegosztás során is segíti a felek megegyezését. Az ügyfelek gyakran nincsenek tisztában azzal, mire számíthatnak egy ilyen folyamat során. Az alábbiakban részletesen bemutatom, hogyan zajlik egy értékbecslés és mire érdemes előzetesen felkészülni.

 

Az értékbecslés folyamata lépésről lépésre

Az értékbecslés több szakaszból áll. Az első lépés az ingatlan állapotának alapos felmérése. Itt az értékbecslő személyesen tekinti meg az ingatlant és minden fontos részletet rögzít. Ezt követően összehasonlítja az ingatlant a hasonló típusú, ugyanazon a környéken található ingatlanokkal. A piaci trendek figyelembevételével alakítja ki az ingatlan valós értékét.

Az ügyfél számára fontos, hogy minden rendelkezésre álló információt átadjon az értékbecslőnek. Ide tartoznak az ingatlan tulajdoni lapja, építési dokumentumok, térképmásolat, illetve bármilyen más dokumentum, amely befolyásolhatja az ingatlan értékét. Az értékbecslés célja, hogy egy objektív és pontos képet adjon az ingatlan aktuális piaci értékéről.

 

Mire figyeljen az ügyfél?

Az értékbecslés sikeréhez elengedhetetlen, hogy az ingatlan felkészült állapotban várja a szakértőt. Az ügyfelek gyakran kérdezik, hogyan készítsék fel ingatlanukat a szemlére. Az egyik legfontosabb dolog, hogy az ingatlan legyen tiszta és rendezett. A szakértő így könnyebben tudja felmérni az ingatlan állapotát, valamint jobban át tudja látni a rendelkezésre álló teret. A pókhálót a pincében szedjük össze, az ajtóban a barikádot szüntessük meg, a fatárolóba is legyen nyitható és a többi.

Ezenkívül fontos, hogy minden szükséges dokumentum előkészítésre kerüljön. Ha az ingatlanon felújítás vagy átalakítás történt, érdemes bemutatni a munkálatokról szóló dokumentumokat is. Az értékbecslő számára ezek az információk kulcsfontosságúak lehetnek a végleges érték meghatározásakor.

 

Mi történik az értékbecslés során?

Az értékbecslés alatt a szakértő több tényezőt is figyelembe vesz. Először is felméri az ingatlan helyét, a környék adottságait, valamint az épület állapotát. A környezeti tényezők, mint a közlekedési lehetőségek vagy az infrastruktúra fejlettsége, mind befolyásolják az ingatlan piaci értékét. Ezt követően az ingatlan fizikai állapota is nagy szerepet játszik. A szerkezet, a tető, a nyílászárók állapota, valamint a lakhatásra való alkalmasság is mérvadó lesz.

Az értékbecslő ezek alapján készít egy összehasonlítást, amelyben az ingatlant a hasonló típusú, állapotú és elhelyezkedésű ingatlanokkal méri össze. Fontos kiemelni, hogy az értékbecslő nem az érzelmekre alapozza az értéket. Objektív tényezők figyelembevételével dolgozik, így az eredmény hiteles és megbízható lesz.

 

Mennyi ideig tart az értékbecslés?

Az értékbecslés időtartama több tényezőtől is függ. Az egyszerűbb, kisebb ingatlanok esetén, mint a lakások, az értékbecslés gyorsabb lehet. Azonban a nagyobb, összetettebb ingatlanok esetén több időt vesz igénybe a felmérés, a pontos érték meghatározása. Általában az értékbecslő egy-két napot vesz igénybe a felmérés elvégzésére, majd további néhány nap alatt készíti el a részletes jelentést.

 

Mi az eredménye?

Az értékbecslés végén az ügyfél egy hivatalos értékelést kap az ingatlanról. Ez az értékelés tartalmazza az ingatlan piaci értékét, valamint azokat a tényezőket, amelyek befolyásolták az érték megállapítását. Fontos, hogy az értékbecslő nem csak egy árat közöl, hanem részletesen kifejti, milyen szempontok alapján született meg az adott érték. Az ügyfél számára az értékbecslés eredménye fontos dokumentum lehet egy ingatlan eladásakor, hitelfelvételkor vagy egy peres eljárás során.

 

Hogyan segíti az ügyfelet?

Az értékbecslés számos előnnyel jár az ügyfelek számára. Egyrészt segít reális képet kapni az ingatlan értékéről, másrészt támogatja az ingatlanpiaci döntéshozatalt. Ha eladásra kerül a sor, az értékbecslés révén biztos lehet abban, hogy az ingatlanát a piaci árnak megfelelően értékesíti. Hitelfelvételnél pedig a bankok is az értékbecslés alapján állapítják meg az ingatlan fedezeti értékét.

Egy felkészült értékbecslő nemcsak a piaci érték megállapításában segít, de más szakmai területeken is közreműködik. Például, ha szükség van földmérési munkára, az értékbecslő megszervezheti a földmérő szakember bevonását, így biztosítva, hogy az ingatlan pontos adatai kerüljenek rögzítésre. Ezen felül az energetikai tanúsítvány elkészítéséhez is segítséget nyújthat, összekötve az ügyfelet a megfelelő szakértővel. Így az ügyfél minden szükséges dokumentumot egy helyen kaphat meg, egyszerűsítve az ingatlanügyek intézését.

Ha tetszett ez a bejegyzés, ne felejtsd el követni a blogot további hasznos tartalmakért! Hasonló érdekességeket és naprakész információkat az értékbecslő-Somogy Facebook oldalán is találhatsz. Csatlakozz a közösségünkhöz, hogy semmiről se maradj le!